Çıplak Yazar » Biraz Kişisel Blog ve Kısa Öyküler İçsel devrim - Çıplak Yazar - Kişisel Blog<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/page.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fblogciplakyazar%2F&tabs&width=280&height=70&small_header=true&adapt_container_width=false&hide_cover=true&show_facepile=false&appId" width="280" height="70" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowtransparency="true"></iframe>

İçsel devrim

Gençlik ya da yaşlılık olarak insan hayatını iki ayrı bölümde ele alabiliriz. Birinci bölüm birikim yapma, ikinci bölüm ise yapılan birikim ile yaşama. Burada birikimden kastım kesinlikle maddi kazanç değildir. Öğrenilen her bir bilgi de, kişi için bir yatırım ve birikim değerindedir. Bu tıpkı yemek sonrası, sindirme durumuna benzer. Fakat öncesinde elbette sindirilecek bir şeylerin olmasıdır.
Günümüz gençlerinden ziyade şimdiye kadar yaşamış ve ölmüş olan insan topluluklarının da bir zamanlar adına gençlik denilen bu süreci yaşadığını hepimiz biliyoruz. Peki o insanlar ile şimdiki günümüz insanlarının sorunlarının aynı olduğundan söz edebilir miyiz? Bu soruya kısmen evet desek de aslında içinde yaşamış olduğumuz zamanın da, bahsetmiş olduğum sorunları önemli ölçüde değiştirdiğini kabul etmemiz gerekir. Çünkü zaman, toplumun yaşam ve işleyişini değiştirdiği gibi, insani duygularımızı ve benliğimizi de değiştirmektedir. Kısacası düşünce tarzımızı değiştirmektedir.

Bugün hayatımızın bir parçası haline getirdiğimiz bir çok şey var. Genç insanların çoğuda bu yüzden aslında büyük bir yanılgı içinde yaşar. Çünkü hayatı öğrenilmesi kolay bir şey zanneder. Oysa sadece anlama evresi bile uzun bir zaman alır. Hayat seks yapmaktan, uyuşturucu madde kullanmaktan, veyahut ibadet etmekten ya da iyi bir iş sahibi olup pahalı eşyalar satın almaktan ibaret değil. Büsbütün umutsuzluğa düşüp, isyankar derbeder ve belirsiz bir varoluşu sürdürmekte değil. Yaşlı insanlar bu durumu aslında daha iyi bilir. Çünkü benzer duyguları daha önce yaşadıkları için, asıl mutluluk ve huzurun, adına yaşamak denilen şeyin bu olmadığını çoktan öğrenmişlerdir. Ödedikleri bedel ise; gençlikleri olmuştur. İşte biz hayatı böyle bir yanılgı ile yaşıyoruz. İnstagrama yüklediğimiz resimlerin kaç beğeni aldığı, büyük bir önem taşıyor bizim için. Anlamsız kaygılar ve korkular içinde yaşıyoruz. Hayat sanılanın aksine, oldukça zengin ve değişkendir. Fakat biz yaptığımız şeyleri yapmaya devam ettiğimiz sürece bir kısır döngü içinde, kendini tekrar etmekten öteye gidemeyecektir.

İnsan gençken asi ve devrimci olur. Çünkü genç biri için devrimci olmak kolaydır. Devrimciden kastım herhangi bir rejimi benimsemek ve savunmak değil. Aksine tamamen psikolojik bir devrimden söz ediyorum. Hayatı nasıl yaşamanız gerektiğini söyleyen tüm otoriteleri (ırkçılık, milliyetçilik, rekabetçilik, savaşları, dinleri, tanrıları) reddetmekten bahsediyorum. Kendinin ya da başkalarının önceden yaratmış olduğu tüm kalıpları reddetmek. Uyum sağlamayı reddetmek. Bu tam bir içsel devrimdir. İnsanın gerçekten yaşadığı hayatı anlaması için gerekli olan devrimdir. Aksi halde rüzgarda savrulup duran bir yapraktan farkı olmayacaktır.

su damlası
Item Reviewed: İçsel devrim Description: Rating: 4 Reviewed By: Çıplak Yazar

1 yorum : İçsel devrim

Yorumlarıyla renk katan, katkıda bulunan herkese teşekkürler. Seviliyorsunuz güzel insanlar. ♥

Abone olun

E-posta Aboneliği

Kaydı tamamlamak için lütfen e-postanıza gelen onay mailini tıklamayı unutmayın!

Bağlantılar

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Buralardayım