Çıplak Yazar » Biraz Kişisel Blog ve Kısa Öyküler Hayalcilik ve gerçekçilik - Çıplak Yazar - Kişisel Blog
Hastalıklı bir adamım ben. Kim olduğumu bulduğum anda, olmaya çalıştığım kişi olamadığım için üzülmemin yersiz olduğunu anlamıştım. Her sabah erken kalkmak, en tatlı rüyalarımın reklam araları gibi gelir bana. Aç karnına sigara içmekten nefret etsem de, sigara paketimin yokluğu içimde anlamsız bir boşluk yaratır çoğu zaman.


<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/page.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fblogciplakyazar%2F&tabs&width=280&height=70&small_header=true&adapt_container_width=false&hide_cover=true&show_facepile=false&appId" width="280" height="70" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowtransparency="true"></iframe>

Hayalcilik ve gerçekçilik

Eğer duygularımızı bir teraziye koyabilseydik hayalci ile gerçekçi yanlarımızdan hangisinin daha baskın olduğunu görebilirdik.

Fakat terazide olan ve terazidekini tartacak olan yine biz olduğumuz için bu sorunun cevabını belki de asla bulamayacağız.
Hayalcilik ve gerçekçilik
Ben hayalciyim ya da gerçekçiyim derken farkında olduğumuz duyguların ne kadarı doğrudur? Çünkü insan hayatını bazen büyük bir yanılgı içinde yaşar. Tecrübeler ile büyür ve olgunlaşır, en çok hata yapan ve en çok acı çeken ise aynı zamanda en çok tecrübeye sahip olandır.

Dünya'ca ünlü yazarlardan Dostoyevski İnsancıklar adlı ilk eserini yayınladığında, Vissarion Belinski'nin de övgülerini kazanıp bir coşkuya kapılmıştır. Fakat sonraki eserlerinin beğenilmemesi ile birlikte ruhsal çöküntüye düşmüş ve hastalanmıştır.

Bu durum Dostoyevski'nin de hayalci bir kişiliğe sahip olduğunu göstermektedir. Eğer gerçekçi yanı da en az hayalci yanı kadar baskın olsaydı nitekim bu tür eleştirilerin olabileceğini ön görebilir ve belki de olağan karşılayabilirdi.

Hayat bize daima gerçekçilik ile hayalcilik arasında seçim hakkı verir. Hayaller çoğunlukla yumuşak bir yastıkta bebekler gibi uyumak kadar tatlı gelse de, gerçekler yumuşak bir yastık yerine buz gibi soğuk odaları hatırlatır.

Hayalcilik seçimi : 

Hayalci olmak belki de olmamaktan daha iyidir. Çünkü gerçekler normal bir insanın kaldıramayacağı kadar ağır geldiğinde insan korku ve telaş içinde gerçeklere kör ya da sağır olmaya başlar. Bu yüzden gerçekten ve gerçekçi olmaktan koparak bir hayal dünyasına ya da kendi yaratmış olan sözde gerçek dünyamıza sığınırız. Bu durum zaman zaman hayalci karakterlere ağır bedeller de ödetebilir.

Çünkü hayal kurmak her ne kadar masum bir duygu gibi gözükse de, gerçeklere uyanmak tepemizden bir balyoz yercesine bizi sarsabilir.

Gerçekçilik seçimi : 

Gerçekçi olmanın gerektirdiği durumlar dışında, hayalci bir yaklaşımı da destekleyebilecek durumlar ile karşılaştığımızda maddeye ve akılcılığa aynı zamanda neticelere dayalı olan seçim gerçekçiliktir.

Hiç bir şey ölümün kendisi kadar gerçekçi olamaz. 

Nitekim gelecekte gerçekleşmesi mukadder bir hadise olarak bugün kendi ölümümüzü değerlendirmek gerçekçi bir yaklaşım olurdu.

Bu yüzden gerçekçi olmak hayalci olmaya nispeten daha zordur. Anlama ve kavrama gerektirdiği için her birey için farklı bir olgunluk derecesi gösterir.

Çıplak yazar der ki; dıştan harabe evimin odalarını rengarenk boyamaktansa, tek odalı kulübemin etrafına çiçekler dikmeyi yeğlerim.
Item Reviewed: Hayalcilik ve gerçekçilik Description: Rating: 4 Reviewed By: Çıplak Yazar

7 yorum : Hayalcilik ve gerçekçilik

 1. Sol beynim aktif olduğu için gerçekçilikten yanayım, pek duygusal olamıyorum hayalperest havasında :))
  Güzel bir paylaşımdı, keyifle okudum, sorgula süreci de heyecan kattı...
  Çıplak yazarın son sözü iyiydi ;)

  Kaleminize sağlık!

  YanıtlaSil
 2. Merhaba ;ne güzel yazmışsınız öyle kendimi hayalci miyim yoksa gerçekçi miyim diye sorgulamaktan alı koyamadım. Ve sanırım ben gerçekçi taraftayım , ama dezavantajı yok yani herşeyi önceden düşünüp ona göre davranıyorum hayal kırıklığına uğramaktan daha iyiii:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Başak Hanım, eğer gerçekten de yazdıklarımı okurken kendinize ben bir hayalci miyim yoksa gerçekçi mi? diye sorduysanız. Yazdıklarım kısmen amacına ulaşmış demektir.

   Sil
 3. çok ciddi bir hayalci olup çok gerçekçi yaşıyorum sanırım :) burdan da anlaşıldığı üzere araftayım herhalde.. bunun orta noktası son cümle olsa gerek çıplak yazar bravo:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım insan ne zaman hayal kurması gerektiğini ve ne zaman olaylara gerçekçi yaklaşması gerektiğini bilmeli.

   Sil
 4. Bazı hayallerin gerçekliğini sorgulayacak kadar içine dalıyorum sanırım. Yada bir hayali yaşıyorum çoğu zaman. Valla bende bilemedim şimdi.

  YanıtlaSil

Yorumlarıyla renk katan, katkıda bulunan herkese teşekkürler. Seviliyorsunuz güzel insanlar. ♥

Öyküler ne durumda?

 • Suskun Çiçek - Yeni
 • Kukla Anton - Tamamlandı
 • Dilaver'e Veda - Tamamlandı
 • Köle - devam ediyor
 • Hayallerin Ötesinde - devam ediyor
 • Görünmez adam part 1 - devam ediyor
 • Geçmişten gelen küçük kız - tamamlandı
 • Yıkık duvar ardında - tamamlandı
 • Henry Wilson Kasabası - devam ediyor
 • Prenses Ebly - tamamlandı
 • Keçi - tamamlandı - seslendirildi
 • Flu Kadın - tamamlandı
 • Eskici ve azrail- tamamlandı
 • Son günlerde kendimi hıyar gibi hissediyorum- tamamlandı
 • Cehennemde ilk gün- devam ediyor

 • SİZE BİR SIR VEREYİM!

  Abone olun

  E-posta Aboneliği

  Kaydı tamamlamak için lütfen e-postanıza gelen onay mailini tıklamayı unutmayın!

  Bağlantılar

  İletişim Formu

  Ad

  E-posta *

  Mesaj *

  Buralardayım

  blog sözlük
  Bumerang - Yazarkafe