Çıplak Yazar » Biraz Kişisel Blog ve Kısa Öyküler Yaptığımız tek şey aslında aynı şeyleri tekrar etmek - Çıplak Yazar - Kişisel Blog<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/page.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fblogciplakyazar%2F&tabs&width=280&height=70&small_header=true&adapt_container_width=false&hide_cover=true&show_facepile=false&appId" width="280" height="70" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowtransparency="true"></iframe>

Yaptığımız tek şey aslında aynı şeyleri tekrar etmek

Yazar olarak yaptığımız tek şey aslında okuduklarımızı, gördüklerimizi ve duyduklarımızı kendimizce yorumlayıp aynı şeyleri tekrar etmektir. 

Neden aynı şeyler?

Nasıl ki kuşlar bazen mısır taneleri aramaya gidip, yavrularını beslemek için bunları gagalarında taşırlar, aynı şekilde, yazarlar da bildiklerini kitaplardan yemlenip, geviş getirmek ve rüzgara saçmak üzere sadece parmaklarının ucunda tutarlar. 

Ben de satırlarımı yazarken öyle yapıyorum. Kitaplardan hoşuma giden cümleleri şuradan buradan çöpleniyorum, ama saklamak için değil buraya yazmak için; çünkü onları saklayacak yeterli hafızam yok. Hem saklanılan bir bilginin kime ne faydası olabilir ki? Oysa gerçeği söylemek gerekirse, kaynaklarındaki yerlerinden aldığımız her şey aslında bize ait olmuyorlar. 

Çıplak yazar der ki; sanırım biz, geçmişin değil de, sadece şimdiki zaman ve birazcık da geleceğin ne olduğunu bilenlerdeniz.

Yaptığımız tek şey aslında aynı şeyleri tekrar etmek
Item Reviewed: Yaptığımız tek şey aslında aynı şeyleri tekrar etmek Description: Rating: 4 Reviewed By: Çıplak Yazar

3 yorum : Yaptığımız tek şey aslında aynı şeyleri tekrar etmek

 1. İnsanlar unutmaya, hayat da tekrara mahkum. Unutmayanlar unutanlara hatırlatmakla yükümlü ama zararı yok: Hayat böyle de güzel.

  Sondaki sözün çok hoşuma gitti. Hayat yaşandıkça karmaşıklaşır, yorum yapması zorlaşır değil mi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Unutmayanlar unutanlara hatırlatmakla yükümlü ama zararı yok. - Hatırlatılan şeyin ne olduguna göre de değişir. Çünkü bazı şeyler tam tersi hatırlatıldıkça daha çok zarar verebilir.

   Hayat yaşandıkça karmaşıklaşır sözüne de biraz takıldım aslında.
   Çünkü insan yaşadıkça hayat karşısında daha tecrübeli olur. Bu da bir nebze olsun karmaşıklığı azaltır. Oysa deneyimsiz ve genç insanlar için karmaşıklığın daha fazla olduğunu düşünüyorum.

   Teşekkürler karga.

   Sil
  2. Aslında demek istediklerim tam olarak o anlamlarda değildi; biraz geniş anlamlı kelimeler kullanmışım.
   Tekrarın sebebi aslında birilerinin bir şeyi unutması ve sonra tekrar hatırlaması ya da öğrenmesidir. Bu sebeple unutanlara hatırlatmaktan bahsettim. Tabii kötü niyetli ya da ne bileyim kötülüğü hatırlatmaktan çok, iyi olanı hatırlatmak asıl bu konuda önemli olan. Mesela insan umutsuzluğa kapılmıştır ona umudun gerekliliğini hatırlatmak gibi.

   Son sözemse "geçmişin değil de, sadece şimdiki zaman ve birazcık da geleceğin ne olduğunu bilenlerdeniz." sözünden sonra düşündüğüm bir şey oldu. Şimdiki zaman ve gelecek hakkında yorum yapmak kolay ama geçmişte olan şeylerde aslında her zaman var olan başka insanların etkisi daha bariz olduğundan dolayı daha karmaşıktır ve bizim bildiğimiz ise sadece bizim hissettiklerimiz ve yaşadıklarımızdır. Bu düşünceyle yazdığım bir şey.

   Yani özetle yazını beğendim, düşündürücü.

   Sil

Yorumlarıyla renk katan, katkıda bulunan herkese teşekkürler. Seviliyorsunuz güzel insanlar. ♥

Abone olun

E-posta Aboneliği

Kaydı tamamlamak için lütfen e-postanıza gelen onay mailini tıklamayı unutmayın!

Bağlantılar

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Buralardayım